Skip Ribbon Commands Skip to main content
​​
Opus
hlavní zdroj informací o značce Marantz
​​​

Výběr Vašeho AV receiver v řeči čísel

Výběr Vašeho AV receiver v řeči čísel

Pokud právě vybíráte AV přijímač a nemáte příliš mnoho zkušeností s popisy na zadním panelu zařízení, můžete se cítit tabulkou s parametry poněkud zmatení. Zákazníci, kteří nemají solidní základy v oblasti domácího zvuku a technologií, nedokáží objektivně posoudit jeho vlastnosti, přitom s trochou podpory to zase není taková věda. Na následujících řádcích najdete několik otázek, které je dobré položit v případě, že si hodláte vybrat nový/první přijímač.

Je počet kanálů dostatečný pro vytvoření obklopujícího zvuku

Audio kanály vedou zvukový signál z přijímače do reprosoustav a jejich počet je základním parametrem při výběru takového zařízení. Systémy vybavené prostorovým zvukem obvykle využívají minimálně 6 kanálů, dva přední, dva zadní, centrální dialogový a basový.

Další kanály umožní připojení dalších reproduktorů, což se projeví zpřesněním a zesílením a take lepším pokrytím daného prostoru. V případě, že je váš přijímač vybavený podporou formátů 3D object-based jako např. Dolby Atmos nebo DTS X, můžete si užívat výrazně lepší lokalitzace zvuků s použitím nadhlavových reproduktorů.

Trojrozměrná konfigurace reproduktorů a subwooferu je představována trojicí číslic, kanály v horizontální rovině (centr, přední a zadní pár, příp. Boční) subwoofery a nadhlavovými repro. Dolby Atmos lze provozovat v konfiguraci 5.1.2, 7.1.2, 5.1.4, 7.1.4 a 9.1.4. V případě, že budete chtít poslouchat filmy a TV s 3D detaily, volte raději přijímač s podporou 5.1.2 nastavení jako minimum. Pokud budete chtít do budoucna více detailů a lepší dynamiku spolu s přesnějším podáním prostorových efektů.

Jaké komponenty mohu zapojit?

AV přijímač je centrálou vašeho domácího kina, musí být tedy vybavený dostatkem přípojných míst pro vaše zdroje. Z hlediska kvality obrazu a zvuku je dobré mít k dispozici nejnovější specifikace HDMI, které díky HDCP podporují ultra-high-def

Video a nejnovější audio kodeky. Bez těchto konektorů a ochrany proti kopírování byste mohli nakoupit receiver, který vám nebude schopný nabídnout kvalitu obrazu, jaké by byl schopný váš televizor, a nebo nezvládne náročný audiokodek zpracovat nebo dopravit k reproduktorům.

Čím vice HDMI konektorů máte, tím lépe jste připraveni na budoucnost. Stejně důležité je zkontrolovat bezdrátová připojení – budou se hodit v případě multi room využití nebo pokud budete chtít hudbu streamovat.

Je váš přijímač dostatečně výkonný?

Výkonové parametry přijímače jsou asi těmi nejdůležitějšími údaji v souvislosti s jeho projevem, ale současně jsou I zdrojem mnoha dohadů a zmatků. Každý výrobce totiž výkon svého přístroje měří nebo zjišťuje jiným způsobem. Obecně řečeno, vice wattů v každém jednotlivém kanále zajistí lepší zvuk, větší výkonovou rezervu. Větší nadhled se projeví v celkově lepším podání prostoru a lepším vykreslení detail, menšího zkreslení v okamžiku, kdy filmový soundtrack dosáhne svého dynamického maxima.

Pokud se tedy zamyslíte, shledáte pravděpodobně model SR8012 jako ideálně vybavený. Tento 11.2 kanálový přijímač byl zkonstruovaný, aby poskytoval mimořádnou kvalitu zvuku I obrazu po mnoho dalších let. Podporuje 3D zvuk, Ultra-high-definition obraz a hrahe I bezdrátově. Při výkonu 205W na kanál a celkem osmi HDMI vstupům mohou I nároční posluchači počítat s dlouhodobým nadšením z poslechu svých reproduktorů.

Hledat ty pravé přijímače z kompletní nabídky Marantz.